Leasing operacyjny a schemat podatkowy – co wynika z interpretacji Ministra Finansów?

W opublikowanej ogólnej interpretacji Minister Finansów odniósł się do wątpliwości dotyczących obowiązku raportowania zawieranych umów leasingu operacyjnego jako tzw. schematów podatkowych (MDR). Choć interpretację trudno uznać za przełomową, to dostarcza ona wskazówek, w zakresie tego kiedy leasing może być schematem podatkowym, a także na kim spoczywa ciężar obowiązków związanych z raportowaniem. Leasing a schematy podatkowe …

Leasing operacyjny a schemat podatkowy – co wynika z interpretacji Ministra Finansów? Czytaj więcej >>

Wyłączenie z minimalnego CIT – zmiana podejścia do grupy spółek

Nowa interpretacja indywidualna Dyrektora KIS może istotnie zmienić sposób, w jaki podatnicy podchodzą do wyłączenia z obowiązku zapłaty tzw. minimalnego podatku dochodowego. Stosowanie tego zwolnienia, głównie z uwagi na sposób sformułowania przepisów, od początku budziło liczne wątpliwości interpretacyjne. Okazuje się, że fiskus rewiduje swoje dotychczasowe stanowisko, co dla podatników oznacza konieczność stosowania mniej przychylnej wykładni. …

Wyłączenie z minimalnego CIT – zmiana podejścia do grupy spółek Czytaj więcej >>

Mobilne kontenery a podatek od nieruchomości. Problem niewątpliwie istnieje

Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy, ale też organy podatkowe, mierzą się z nowym brzmieniem definicji budynków i budowli jako przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości (PoN). Określenie „mierzą się” nie jest niestety przesadą, bowiem przyjęte przez ustawodawcę regulacje trudno uznać za jednoznaczne i precyzyjne, czego dowodem są m.in. wątpliwości co do opodatkowania PoN obiektów kontenerowych. …

Mobilne kontenery a podatek od nieruchomości. Problem niewątpliwie istnieje Czytaj więcej >>

Leasing zwrotny po analizie przez NSA – jednoznaczne stanowisko co do opodatkowania VAT

Leasing zwrotny budzi kontrowersje w zasadzie od samego początku funkcjonowania leasingu w Polsce. Najnowsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego rozwiewa jednak najistotniejszą z wątpliwości, jakie produkt ten wzbudzał w ostatnich latach. Z trzech wyroków wydanych w pierwszym kwartale 2025 r. wyłania się jeden spójny przekaz: leasing zwrotny nie stanowi jednej, spójnej czynności na gruncie VAT i …

Leasing zwrotny po analizie przez NSA – jednoznaczne stanowisko co do opodatkowania VAT Czytaj więcej >>

Jest nowy projekt dotyczący KSeF – harmonogram, zmiany i kluczowe daty

W miniony weekend Ministerstwo Finansów opublikowało najnowszą wersję projektu ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur oraz przekazało zaktualizowany harmonogram jego wdrożenia. Przedsiębiorców w szczególności mogą zainteresować regulacje dotyczące trybu offline oraz odroczenie obowiązku umieszczania numeru KSeF podczas dokonywania płatności. Krajowy System e-Faktur, czyli platforma elektroniczna służąca do wystawiania, odbierania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych, w formie dobrowolnej …

Jest nowy projekt dotyczący KSeF – harmonogram, zmiany i kluczowe daty Czytaj więcej >>

Faktury z towarami z załącznika nr 15. Wyrok NSA w sprawie podzielonej płatności

NSA w wyroku z 4 marca 2025 r. odniósł się do kwestii stosowania mechanizmu podzielonej płatności w przypadku faktur zbiorczych dokumentujących sprzedaż towarów i usług. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który powziął wątpliwość w zakresie tego, czy w sytuacji gdy faktura przekracza 15 000 zł brutto i obejmuje towary wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o …

Faktury z towarami z załącznika nr 15. Wyrok NSA w sprawie podzielonej płatności Czytaj więcej >>

Nowe wytyczne dotyczące szkoleń z AML. Komunikat organów kontroli

Ustawa AML nakłada na instytucje obowiązane szereg obowiązków, w tym wdrożenia odpowiednich środków bezpieczeństwa finansowego. Jednym z nich jest konieczność przeprowadzania cyklicznych szkoleń, o których mowa w art. 52 ustawy. Komunikat nr 92 opublikowany 13 lutego 2025 r. przez organy kontroli (Generalnego Inspektora Informacji Finansowej [GIIF], Urząd Komisji Nadzoru Finansowego [UKNF] oraz Narodowy Bank Polski …

Nowe wytyczne dotyczące szkoleń z AML. Komunikat organów kontroli Czytaj więcej >>

Przepisy AML. Kluczowe obowiązki przedsiębiorców

Choć w ostatnich latach ustawodawca już kilkakrotnie przymierzał się do modyfikacji przepisów dotyczących płatności gotówkowych, większość z projektowanych zmian ostatecznie nie weszła w życie. Oznacza to, że najważniejszą nowelizacją przepisów w tym zakresie, jest zmiana ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ustawa AML) z 2023 r. Warto przypomnieć najważniejsze obowiązki dla przedsiębiorców, które …

Przepisy AML. Kluczowe obowiązki przedsiębiorców Czytaj więcej >>

TSUE o możliwości podważenia ustaleń z decyzji podatkowej wobec spółki w postępowaniu przeciwko byłemu członkowi zarządu

Czy polskie przepisy dotyczące odpowiedzialności byłego członka zarządu spółki za zobowiązania podatkowe z tytułu VAT są zgodne z prawem unijnym? TSUE, rozstrzygając tę kwestię, nie dopatrzył się niezgodności w samych przepisach. Wskazał jednak, że w postępowaniu przeciwko byłemu członkowi zarządu powinien on mieć możliwość podważenia ustaleń decyzji wydanej wobec spółki, np. wysokości zobowiązania podatkowego. W …

TSUE o możliwości podważenia ustaleń z decyzji podatkowej wobec spółki w postępowaniu przeciwko byłemu członkowi zarządu Czytaj więcej >>

Elektronizacja i wyższe kary? Nadchodzą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Ku końcowi zmierzają prace związane z projektem ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Sejm uchwalił ustawę i przekazał ją Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Celem zmian jest uproszczenie procedur administracyjnych, eliminacja nadużyć oraz skuteczniejsza integracja obcokrajowców na rynku pracy. Zmiany są niezbędne, by dostosować polski system do nowych wyzwań migracyjnych i zapewnić …

Elektronizacja i wyższe kary? Nadchodzą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Czytaj więcej >>