Nowe limity amortyzacji od 2026 r. Co ze środkami trwałymi i autami w leasingu?

limity amortyzacji

Od 1 stycznia 2026 r. będą obowiązywały nowe limity amortyzacji samochodów. Zmiany w tym zakresie zostały uchwalone w 2022 r. Najważniejszą zmianą jest obniżenie limitu – ze 150 do 100 tys. zł – dla samochodów, których emisja CO2 przekracza 50 g/km, a więc wszystkich aut spalinowych i większości hybryd. Co istotne, ustawodawca przewidział przepisy przejściowe …

Nowe limity amortyzacji od 2026 r. Co ze środkami trwałymi i autami w leasingu? Czytaj więcej >>

Czy stawkę amortyzacyjną można obniżyć wstecznie? NSA konsekwentny

NSA po raz kolejny potwierdził, że podatnik ma prawo do obniżenia stawek amortyzacyjnych również za lata ubiegłe, o ile nie upłynął okres przedawnienia zobowiązania podatkowego, choć wcześniej w tej sprawie Dyrektor KIS uznał takie działanie za niedopuszczalne. Rozstrzygnięcie ma istotne znaczenie m.in. dla podmiotów, którzy generują straty podatkowe. Sprawa dotyczyła spółki, która planowała obniżyć stawki …

Czy stawkę amortyzacyjną można obniżyć wstecznie? NSA konsekwentny Czytaj więcej >>

Czy czeka nas „JPK ZUS”? Ruszają prace koncepcyjne nad zmianami w prawie

Jednym z pomysłów, które pojawiły się w ramach prowadzonych w ostatnich miesiącach działań deregulacyjnych, jest przejęcie przez ZUS obowiązków związanych z rozliczaniem składek przez płatników. To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o tym pomyśle. Choć na razie to tylko kolejne zapowiedzi zmian, to z informacji przekazywanych przez wiceprezesa ZUS wynika, że pomysł ten zyskał aprobatę …

Czy czeka nas „JPK ZUS”? Ruszają prace koncepcyjne nad zmianami w prawie Czytaj więcej >>

Opodatkowanie estońskim CIT a obowiązek przesłania JPK CIT – nowy wyrok

Czy spółka opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek (estońskim CIT), której przychody bilansowe przekroczą 50 mln euro, musi rozpocząć przesyłanie JPK_CIT już za rok 2024, czy dopiero za rok 2025? Stanowisko Dyrektora KIS wskazuje na wystąpienie obowiązków już za wcześniejszy okres. Co natomiast w tej sprawie orzekł WSA we Wrocławiu? Spółka na estońskim CIT i bilansowe …

Opodatkowanie estońskim CIT a obowiązek przesłania JPK CIT – nowy wyrok Czytaj więcej >>

Zmiany w CIT i PIT. Mniej biurokracji, więcej jasności i w końcu bezpieczeństwo dla PGK

Na początek 2026 r. planowane jest wejście w życie nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Projekt z 8 maja 2025 r. (UDER23) to kolejny krok w realizacji rządowego planu deregulacji, którego celem jest uproszczenie przepisów, zmniejszenie obowiązków administracyjnych i większa przejrzystość systemu podatkowego.  Zmiany dotyczą przede wszystkim spółek jawnych, podatkowych grup kapitałowych oraz firm działających …

Zmiany w CIT i PIT. Mniej biurokracji, więcej jasności i w końcu bezpieczeństwo dla PGK Czytaj więcej >>

Cyfrowe archiwum zamiast papieru? Fiskus zmienia zdanie

W najnowszej interpretacji Dyrektor KIS odniósł się do tego, czy przechowywanie faktur wyłącznie w wersji elektronicznej – po ich zeskanowaniu i wprowadzeniu do systemu informatycznego – jest zgodne z przepisami podatkowym, a także czy wydatki udokumentowane takimi fakturami mogą być zaliczone do kosztów. Coraz więcej podatników nie chce już bowiem gromadzić oryginałów papierowych, wskazując, że …

Cyfrowe archiwum zamiast papieru? Fiskus zmienia zdanie Czytaj więcej >>

Świadczenie usług księgowych a obowiązki AML. Kiedy spółka z grupy staje się instytucją obowiązaną?

Wiele biur rachunkowych słyszało już o ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML), ale w praktyce nie wszystkie realizują obowiązki, jakie nakładają na nie przepisy. Jeszcze więcej wątpliwości pojawia się w przypadku spółek, które nie działają formalnie jako biura rachunkowe, ale świadczą usługi księgowe  jedynie na rzecz jednej lub kilku powiązanych spółek. Czy …

Świadczenie usług księgowych a obowiązki AML. Kiedy spółka z grupy staje się instytucją obowiązaną? Czytaj więcej >>

Eventy dla klientów a odliczenie VAT – ważny wyrok NSA

Organizowanie wydarzeń wyjazdowych dla klientów i potencjalnych kontrahentów to powszechna praktyka w branży motoryzacyjnej. Fakt, że podczas takich wydarzeń duże znaczenie ma element integracji i wypoczynku, jak również to, że w ich trakcie uczestnikom serwowany jest alkohol, sprawia, że organy podatkowe odmawiają prawa do odliczenia VAT od związanych z nimi wydatków – nawet, jeśli są …

Eventy dla klientów a odliczenie VAT – ważny wyrok NSA Czytaj więcej >>

Leasing operacyjny a schemat podatkowy – co wynika z interpretacji Ministra Finansów?

W opublikowanej ogólnej interpretacji Minister Finansów odniósł się do wątpliwości dotyczących obowiązku raportowania zawieranych umów leasingu operacyjnego jako tzw. schematów podatkowych (MDR). Choć interpretację trudno uznać za przełomową, to dostarcza ona wskazówek, w zakresie tego kiedy leasing może być schematem podatkowym, a także na kim spoczywa ciężar obowiązków związanych z raportowaniem. Leasing a schematy podatkowe …

Leasing operacyjny a schemat podatkowy – co wynika z interpretacji Ministra Finansów? Czytaj więcej >>

Wyłączenie z minimalnego CIT – zmiana podejścia do grupy spółek

Nowa interpretacja indywidualna Dyrektora KIS może istotnie zmienić sposób, w jaki podatnicy podchodzą do wyłączenia z obowiązku zapłaty tzw. minimalnego podatku dochodowego. Stosowanie tego zwolnienia, głównie z uwagi na sposób sformułowania przepisów, od początku budziło liczne wątpliwości interpretacyjne. Okazuje się, że fiskus rewiduje swoje dotychczasowe stanowisko, co dla podatników oznacza konieczność stosowania mniej przychylnej wykładni. …

Wyłączenie z minimalnego CIT – zmiana podejścia do grupy spółek Czytaj więcej >>