Zmiany dotyczące zasiłku chorobowego. Jakie skutki dla pracodawców i pracowników?

W ramach przedwyborczych obietnic zawartych w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, Koalicja Obywatelska zapowiedziała zmiany w finansowaniu zasiłku chorobowego, który miałby być wypłacany przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim. Choć szczegóły planowanych zmian nie są jeszcze znane, warto przeanalizować potencjalne konsekwencje tego rozwiązania – tym bardziej, że zarówno …

Zmiany dotyczące zasiłku chorobowego. Jakie skutki dla pracodawców i pracowników? Czytaj więcej >>

KSeF. Kiedy i czy w całkowicie nowej odsłonie?

Zakończyły się spotkania w ramach grup konsultacyjnych dotyczących KSeF, które zorganizowało Ministerstwo Finansów. W ich toku strona rządowa zbierała sugestie środowisk biznesowych. Gdy zostanie opublikowany projekt zmian legislacyjnych w tym obszarze, przekonamy się, które propozycje zgłoszone przez podatników zostały uwzględnione przez Ministerstwo Finansów. W trakcie spotkań zapewniono również, że do czerwca 2024 r. zostaną przyjęte …

KSeF. Kiedy i czy w całkowicie nowej odsłonie? Czytaj więcej >>

Zbycie samochodu przed złożeniem wniosku o rejestrację – co na to nowelizacja?

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym. Zmieniły one spojrzenie na kwestię rejestracji pojazdu. W związku z nowelizacją pojawia się wiele pytań, m.in. czy właściciel pojazdu sprowadzonego z zagranicy jest obowiązany złożyć wniosek o rejestrację przed jego zbyciem, jeżeli nastąpi ono jeszcze przed upływem terminu na złożenie wniosku o …

Zbycie samochodu przed złożeniem wniosku o rejestrację – co na to nowelizacja? Czytaj więcej >>

Podatkowe zamknięcie roku. Na co zwrócić uwagę, rozliczając rok 2023 w firmie dealerskiej?

Poprzednie lata były dla działów księgowych i kadrowych bardzo obciążające, szczególnie na skutek zmian podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Na szczęście w 2023 r. sytuacja polityczna nie pozwoliła na wprowadzenie istotnych reform. Jednak nawet bez nowych przepisów zamykanie roku stało się poważnym wyzwaniem – a to ze względu na konieczność uwzględnienia licznych zmian z …

Podatkowe zamknięcie roku. Na co zwrócić uwagę, rozliczając rok 2023 w firmie dealerskiej? Czytaj więcej >>

Koniec zamieszania z przejściem na estoński CIT w trakcie roku

Przy przejściu na estoński CIT, oprócz spełnienia szeregu warunków, podatnik musi również złożyć zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD). Mogłoby się wydawać, że to zwykła formalność, jednak ubiegłoroczna interpretacja Dyrektora KIS oraz wyrok WSA w Warszawie zburzyły spokój podatników. Na szczęście z pomocą przyszedł Minister Finansów i wydał w tej sprawie interpretację ogólną. Omawiany problem …

Koniec zamieszania z przejściem na estoński CIT w trakcie roku Czytaj więcej >>

Benefity pracownicze w kosztach. Organy idą z duchem czasu?

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zapewnienie pracownikom benefitów od lat wiąże się z wątpliwościami. Potęgują je nowe typy świadczeń, którymi pracodawcy starają się zachęcić do pracy w ich organizacji. Znajduje to odzwierciedlenie we wnioskach o interpretacje indywidualne. W ostatnim czasie podatnicy zapytali organy m.in. o możliwość zaliczania do kosztów wydatków na …

Benefity pracownicze w kosztach. Organy idą z duchem czasu? Czytaj więcej >>

Leasingowe podsumowanie miesiąca 11-12/2023

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do lektury kolejnego wydania „Leasingowego podsumowania miesiąca”. Zebraliśmy w nim informacje dotyczące najważniejszych w ostatnim czasie tematów podatkowych i prawnych dla spółek leasingowych. Jeśli zainteresuje Państwa dane zagadnienie, mogą Państwo kliknąć odnośnik, który znajduje się przy notce i przeczytać bardziej obszerne opracowanie dotyczące tego tematu, przygotowane przez ekspertów Gekko Taxens. Aktualne …

Leasingowe podsumowanie miesiąca 11-12/2023 Czytaj więcej >>

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach możliwe i warte rozważenia?

Od 1 stycznia 2022 r., kiedy wprowadzono art. 43 ust. 22 do ustawy o VAT, podatnicy mogą zrezygnować ze zwolnienia podatkowego dla niektórych typów usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38–41 ustawy. Możliwość rezygnacji ze zwolnienia z VAT dotyczy jednak konkretnych rodzajów usług, np. udzielania kredytów lub pożyczek, ale już nie pośrednictwa ubezpieczeniowego. …

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach możliwe i warte rozważenia? Czytaj więcej >>

Zmiana na korzyść podatników: brygadówki jednak bez akcyzy

Pod koniec 2023 r. sądy rozstrzygnęły sprawy dotyczące opodatkowania akcyzą tzw. brygadówek z dwoma rzędami siedzeń, potwierdzając stanowisko wyrażone przez NSA już w wyrokach z sierpnia 2023 r. Konkluzja jest jedna: dwurzędowe pojazdy typu furgon to nie samochody osobowe, a więc nie podlegają one akcyzie. To zmiana dotychczasowego stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, która będzie …

Zmiana na korzyść podatników: brygadówki jednak bez akcyzy Czytaj więcej >>

Kiedy podatek od polisy na samochód? Dyrektor KIS z pozytywnym rozstrzygnięciem

Część księgowych uznaje za przesądzoną sprawę opodatkowania wydatków samochodowych od „wydatku” rozumianego jako zapłacona kwota brutto. Coś zupełnie przeciwnego wynika jednak z interpretacji Dyrektora KIS w sprawie polis ubezpieczeniowych. Wykładnia organu zakłada, że naliczanie podatku z tytułu ukrytych zysków bądź wydatków niezwiązanych powinno dokonać się w oparciu o kwotę obciążającą wynik finansowy, co wyklucza naliczanie …

Kiedy podatek od polisy na samochód? Dyrektor KIS z pozytywnym rozstrzygnięciem Czytaj więcej >>