W 2023 r. terminy związane ze spełnieniem zobowiązań z obszaru cen transferowych uległy skróceniu. Dokumentację lokalną dotyczącą cen transferowych za rok 2022 należy przygotować do końca października, zaś informację TPR-C złożyć przed końcem listopada. Nowe terminy to jednak nie jedyne zmiany obowiązujące od bieżącego roku, których należy być świadomym w związku ze zbliżającym się okresem na realizację obowiązków z tego obszaru.
Księgowy już nie podpisze?
Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Finansów z 29 września 2022 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku CIT, oświadczenie TP, które dotychczas stanowiło oddzielny dokument, zostaje zintegrowane z formularzem TPR-C. Oznacza to, że informacje dotyczące cen transferowych oraz oświadczenie, że lokalna dokumentacja cen transferowych została przygotowana oraz stosowano ceny rynkowe, zostaną zawarte w jednym dokumencie. W praktyce, przekazanie formularza TPR-C do organu skarbowego będzie następowało równolegle ze złożeniem wspomnianego oświadczenia.
Warto też pamiętać, że pełnomocnik musi zostać wcześniej zgłoszony do urzędu skarbowego i otrzymać pełnomocnictwo poprzez złożenie formularza UPL-1. To ważna procedura mająca na celu zapewnienie wiarygodności i transparentności procesu zgłaszania cen transferowych.
Nadal brak nowego formularza
Nowy wariant (piąty) formularza TPR-C wciąż nie został udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z komunikatem resortu z lipca 2023 r., dotychczasowy wzór TPR-C w wariancie czwartym pozostaje obowiązującym do składania informacji TPR za rok 2022. Warto jednak zaznaczyć, że ta wersja nie obejmuje oddzielnej sekcji poświęconej oświadczeniu o stworzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Podatnik ma jednak możliwość umieszczenia treści oświadczenia o przygotowaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych przy wykorzystaniu formularza TPR-C w wariancie czwartym – poprzez dodanie go do Sekcji F – Dodatkowe informacje. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie będzie skuteczne jedynie do momentu wprowadzenia nowego wzoru TPR-C (wariant 5.), którego publikacja wciąż jest oczekiwana.
Autor: Mateusz Deryło
Asystent w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe. Zajmuje się głównie podatkiem dochodowym od osób prawnych, w szczególności zagadnieniem cen transferowych.
Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.